Çakralar ve Özellikleri

aura-5338110_1920

Omurganızın tabanından başınızın tepesine kadar vücudunuzun orta çizgisi boyunca dönen yedi enerji "tekerleği" hayal edin. Bunlar, her biri vücudun farklı bölgelerine ve ayrıca belirli yaşam durumlarına karşılık gelen süprtil enerji kanallarıdır.

Birçok yönden, çakralar yoğun bir şehirde kavşak gibidir. Hareketi yönlendirirler ve taşıma hareketin serbestçe akmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Bir veya daha fazla çakra bloke olursa, akışın her iki tarafında rahatsızlıklara ve dengesizliklere neden olurlar. Sonuç, enerjinin durgunlaşmasıdır, bu da sağlıksızlığa, elverişsiz yaşam koşullarına, mutsuzluğa ve her şeyin ters gittiği hissine neden olur.

Artık çakraların genel sağlığınız ve iyiliğiniz için ne kadar önemli olduğunu anladığınıza göre, onlara ayrı ayrı bir göz atalım. İnternet’te çakralar için farklı isimlerle karşılaşabilirsiniz

I. Çakra: Kök - Muladhara

Kök Çakra

Alt çakra ile başlayalım veya ilk Omurganın tabanında bulunan çakra. Fiziksel bedene ve Dünya ile bağlantıya karşılık gelir. Hayatta kalmanın temelleri ile ilgilidir: yemek, barınak, güvenlik, konfor ve mülkiyet. Bu bir güç kaynağıdır ve gelişme için hayati önem taşır. Diğer enerji merkezleri, destek için kök çakraya güvenir.

Kök çakra anormallikleri aşırı yaşama yol açar ve zihinsel sorunlara (örneğin intihar, saldırganlık, kafa karışıklığı, tehlikede hissetme) veya fiziksel hastalıklara (örneğin bağırsaklar, boşaltım sistemi veya kemiklerle ilgili sorunlar) yol açabilir.

II. Çakra: Sakral - Svadhisthana

Sakral Çakra

Kök çakranın hemen yukarısında bulunur. Sakral çakra yeni bir varlık yaratmaktan sorumludur. Yaşamda cinsellik, zevk, samimiyet, yaratıcılık ve sevinçlerin enerjisinin yeridir. Bu çakra göbeğin hemen altında ve arkasında bulunur. Vücuda tepeden tırnağa bakarsanız, bu sizin fiziksel merkezinizdir. Çok etkilidir ve şehvetli ve cinsel faktörleri kontrol eder, bu tutkunun motorudur.

Engelleme, dokunma korkusu, genel yanlış anlama veya temizlik takıntısı gibi çeşitli fobilere yol açar. Fiziksel belirtiler şunları içerebilir: enfeksiyon eğilimi veya böbrekler / mesane veya lenfatik sistem ile ilgili sorunlar.

III. Çakra: Solar Pleksus - Manipura

Solar Pleksus Çakra

Solar pleksus Harekete geçmek ve kişisel gücünüzün merkezidir. Fiziksel olarak göbeğin yaklaşık 5 cm yukarısında bulunur. Egonuzun, iradenizin, bireyselliğinizin, kararlılığınızın, bağnazlığınızın ve hırsınızın yeridir. Ruhun içinde bulunduğuna inanılan enerji merkezidir ve kişisel özgürlüğe veya tersine korku hissine odaklanır. Engellemenin zihinsel sonuçları, başkalarının sizi nasıl algıladığı konusunda endişe, değişim korkusu, kıskançlık veya bencil açgözlülük olabilir.

Fiziksel olarak sindirim sistemi, karaciğer, safra kesesi, pankreas hastalıkları olabilir.

IV. Çakra: Kalp - Anahata

Kalp Çakrası

Dördüncü çakra, sevgi ve maneviyatın yanı sıra iletişim, nezaket ve şefkatin merkezi olan kalp çakrasıdır. Kalp çakrası sevgi ile yaşamamıza, sevilmemize ve başkalarını sevmemize yardımcı olur. Aşk sadece başkalarını sevmekle ilgili değildir, aynı zamanda kendini sevmek ve kendini kabul etmektir. Vera, Hope ve Love'ın ( umut ve aşk) yaşadığı yer burasıdır. Bu çakra fiziksel kalbinize çok yakındır.

Fiziksel belirtiler akciğer hastalıkları, kalp ve kan dolaşımı, otoimmün hastalıklar olabilir.

V.Çakra: Boğaz - Vishuddha

boğaz çakra

Sıradaki beşinci çakra iletişim merkeziniz olan Boğaz çakrası sizin sesiniz, yaratıcı ifadenizdir. Analitik ve mantıksal düşünmeyi etkiler. Tiroid bezinin işlevini ve buna bağlı olarak metabolizmayı düzenler. Boğaz çakrası aynı zamanda doğruluk, dürüstlük ve nezaket, uyumdan da sorumludur.

Fiziksel olarak sık bademcik iltihabı ve tiroit hastalıkları olabilir.

VI. Çakra: Üçüncü Göz - Ajna

üçüncü göz

Altıncı çakra, gözlerin hemen arasında ve üstündedir. Sezgi ve iç görme, görselleştirme ve telepati gibi psişik, parapsikolojik yeteneklerin yanı sıra yaşamdaki amaç duygunuzdan sorumlu olan bir bilgelik merkezidir. Bilgi çakrası olarak da adlandırılır. Bir insanın hayatta kendi yolunu bulmasını sağlayan hakikat algısıdır. Buna göre, bu çakrayı bloke etmek, hayata rastgele bir yaklaşımla sonuçlanacaktır.

Fiziksel belirtiler: alında gerginlik hissi, sık baş ağrıları, epilepsi, tümörler, karaciğer hasarı, felç. Endokrin hastalıkları ve sol göz hastalıkları vb.

VII. Çakra: Taç - Sahasrara

taç

Yedinci çakra, başın tepesinde, tepenin üzerinde bulunur. Bu, evrenin sahibi olan ALLAH ile aranızdaki bağlantıdır. Maneviyat ve aydınlanmadan sorumludur. Kural olarak, yedinci çakranın insan mükemmelliğinin merkezi olduğuna inanılır.

Beyniniz ve merkezi sinir sistemi fonksiyonlarınız taç çakranızın kontrolü altındadır. Ve beynin tüm rezervlerini açabilen ve kozmos ile bağlantı sağlayan odur.

Fiziksel olarak migren ve baş ağrısı olabilir. Ama hepsinden öte, bunlar akıl hastalıkları, tümörler, özellikle kötü huylu olanlar vb. hastalıklara yol açabilir.

Bu sorunlar listesi ezici ve göz korkutucu olabilir. Herhangi bir hastalık, çakralardaki bir bozuklukla ilişkilidir. Ve büyük olasılıkla, geri kalanında dengesizliğe neden olan bir çakranın tıkanmasıdır. Bu nedenle, ana engellemenin nerede olduğunu ve buna neyin sebep olduğunu bulmak önemlidir.

Her çakranın kendi rengi, titreşimi, ritmi, sesi ve daha fazlası vardır. Bugün, giderek daha fazla insan bioenerji konusunda oldukça tutkulu. İnce bedenlerin yapısını yeni tanımaya başlıyorsanız, o zaman bu makale sizin için yararlı olacaktır. Burada yedi çakranın her birinin kısa bir açıklamasını bulacaksınız.

Çakralar nelerdir?

Sadece 7 ana çakra vardır. Çakralar, aynı anda bu enerjinin akümülatörleri olan konsantre enerji merkezleridir. Miktarı doğrudan bir kişinin düşüncelerine, duygularına ve eylemlerine bağlıdır.

Kök Çakra

Omurganın tabanında bulunan kök çakramızın işlevi, hayatta kalmanın fiziksel ve içgüdüsel özümüzü korumakla ilgilidir. Aynı zamanda fiziksel dünya ile bir bağlantıdır.

Onunla ilgili sorunlar, pelvik bölgede gerginlik ve ağrı ile kendini gösterebilir ve bağırsaklarla ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Sakral Çakra

Cinselliğimizden sorumlu olan sakral çakra. Çakra üreme sisteminde bulunur. Genitoüriner sistemle ilgili herhangi bir sorun, şehvette arzu eksikliği veya tam tersine, tatmin olma konusunda yoğunlaşma, bu çakranın dengesiz olduğunu gösterir.

Alkol, sigara, yiyecek bağımlılığı ile ilgili sorunlar aynı zamanda bu çakranın zayıf olmasının sonucudur.

Solar Pleksus

Solar pleksus çakrası, dış dünyada hareket etme irademiz ve yeteneğimizle ilişkilidir. Manipura, maddeye yakın en "yoğun" üç çakranın döngüsünü tamamlar. Kişisel nitelikler geliştirir, bireysel enerjiyi geri yükler.

Yetersiz çakra çalışması sorumsuzluk şeklinde kendini gösterebilir.

Kalp Çakrası

Fiziksel ve ruhsal dünya arasında bir tür köprüdür. İki dünyayı birbirine bağlayan aşk çakrası Anahata olması çok önemlidir, çünkü yaşamımızın baskın enerjisi aşktır. Çakranın yavaş gelişimi, bir kişinin yakınlığını ve soğukluğunu, benmerkezciliğini doğrulayacaktır.

Boğaz çakrası

Boğaz çakrası boynun ortasında bulunur. İletişimi kontrol eder. Psikolojik düzeyde, çakranın yanlış çalışması, bir kişi bir şey söylediğinde ve tamamen farklı bir şey yaptığında, düşüncelerin, sözlerin ve eylemlerin tutarsızlığında kendini gösterecektir.

İyi gelişmiş bir boğaz çakrası, yaratıcılığın, hatta telepatik yeteneklerin gelişimi için iyi bir gelişmedir.

Üçüncü Göz Çakrası

Üçüncü göz çakrası, gözler arasında bulunur. Bu çakranın gelişimi, duru görüye, daha yüksek "Ben"inizle bağlantıya yol açacaktır.

Taç çakrası

Taç çakrası başın orta kısmında bulunur. Bu, tüm enerjimizi çektiğimiz, genellikle açıklanamaz ve basit bir zihinle bilinmeyen bir şey hissettiğimiz Kozmos ile doğrudan bağlantımızdır. Bu bizim sezgimiz, iç sesimiz. Bu çakrayı yeterince geliştirirseniz, ortalama bir insanın mucize dediği şeylere erişimi olan ve insanüstü bilgilere sahip olabilirsiniz. Sağlığınızın durumundan ve psikolojik sorunlardan enerji merkezlerinizde tam olarak neyin yanlış olduğunu anlayacaksınız

Şunu da belirtmekte fayda var ki, çakralardan biri iyi çalışmıyorsa, diğer çakraları olumsuz etkileyeceğinden, iyileşme kapsamlı bir şekilde yapılmalıdır.

Çakraların arındırılması ve geliştirilmesi 7 ana çakradan başlamalıdır.

Her çakranın karşılık gelen bir bedeni vardır. Ve her cismin içinde bu cismin hareket edebileceği karşılık gelen bir dünyası vardır. Bir insanın birçok bedenden oluştuğunu zaten biliyorsunuz. Çakranın vücudun enerji merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Bütün bu bedenler iç içedir, yani her beden seviyesinde 7 çakra vardır.

Çakralar açıklaması

İlk çakra- Muladhara... Fiziksel bedenimize karşılık gelir ve dünya ile iletişimden sorumludur. Koşullu çakra rengi kırmızıdır. Çakra elementi de topraktır. Fiziksel bedenimizdeki bağırsaklardan sorumludur.

İkinci çakra- Svadhisthana… Eterik bedene karşılık gelir, element sudur. Cinsel organların çalışmasından sorumludur. Koşullu çakra rengi turuncudur.

Üçüncü çakra- Manipura Sarı astral bedene karşılık gelir, element ateştir. Sindirim sisteminin çalışmasından sorumludur. Koşullu çakra rengi sarıdır.

Dördüncü çakra- Anahata... Hava elementi olan yeşil rengin astral gövdesine karşılık gelir. Bu kalp çakrasıdır, kalbin çalışmasından sorumludur.

Beşinci çakra- Vishuddha... Zihinsel bedene karşılık gelir, element topraktır. Fiziksel beden düzeyinde, tiroid bezinden sorumludur. Çakranın koşullu rengi mavidir.

Altıncı çakra- Ajna... Daha yüksek zihinsel bedene karşılık gelir, element sudur. Fiziksel beden düzeyinde, görme ve hipofiz bezinden sorumludur. Çakranın koşullu rengi mavidir.

Yedinci çakra- Sahasrara... İlahi bedene (insanların kolektif bilincine), "Yüksek Benlik" ile bağlantıya karşılık gelir, element ateştir. Fiziksel beden düzeyine yansıtılmaz. Çakranın koşullu rengi beyazdır.

Her insanda yedi ana çakra vardır hepsi açık ve çalışır durumdadır. Çakralar kapandığında kişi incinmeye başlar. Ve hangi çakrada problemlerinin ortaya çıktığına bağlı olarak hastalıklar o seviyede ortaya çıkar. Bu çakranın sorumlu olduğu organlar zarar görür. Ancak bir kişi hasta olduğunda bile sorunlu çakrası da açıktır, ancak zayıf bir şekilde açıktır. Çakra tamamen kapandığında kişi ölür. Bu nedenle, çakrayı açmaktan bahsettiklerinde, çalışmasını güçlendirmek anlamına gelir. Yapılacak ilk şey çakrayı temizlemektir.

Çakra çalışması

Eğitimlerimizde çakraları açmak için özel egzersizler kullanıyoruz. Çalışmamız kursumuzla başlıyor. Bu kursta 3 çakra (alt) üzerinde çalışıyoruz. Bunlara Dünya çakraları da denir. İş her gün on-line devam ediyor. Sadece alt seviyelerin çakralarıyla kaliteli bir çalışmadan sonra ezoterik uygulamalara ve sihir öğretmeye geçebilirsiniz.

İnsan çakralarının ne olduğunu, neden ihtiyaç duyulduğunu, nerede olduklarını ve nasıl temizleneceğini hiç düşündünüz mü? Basit terimlerle anlayalım.

Bence yazı insan çakralarının var olup olmadığı sorusuyla başlamalı. Sonuçta, onları görmüyoruz ve çoğu insan onları hissetmiyor. Öyleyse, var olmadıklarına inanmak için bir sebep var mı?

Kesinlikle hayır. Dünyada bir insanın ne yazık ki görmediği veya hissetmediği pek çok şey var. Bunlar sadece bazı mistik şeyleri değil, bugün kimsenin varlığını inkâr etmediği basit radyo dalgalarını bile içerir.

Böyle 500 yıl geriye giderseniz ve günümüz teknolojilerinden bahsederseniz, büyük ihtimalle bu insanları şoke ederdi. Örneğin bir telefonu ele alalım. Bugün telefonda konuşabiliyoruz ve nasıl olduğunu düşünmüyoruz bile. Önceleri imkânsız olan bir şeydi. Umarım zaman gelir ve insanlar çakraların gerçekten var olduğunu anlarlar. Biz onları göremeyebiliriz ama bu onların orada olmadığı anlamına gelmez.

Çakralar, insanın yaşam enerjisinin aktığı kanalların kesişimini temsil eden psikoenerjetik merkezleridir. Omurgamız boyunca akan enerjilerin dönen girdapları olarak da adlandırılırlar.

Var olmak ve çevremizdeki dünyayla etkileşim kurmak için enerjiye ihtiyacımız vardır. Yukarıdaki yazıda da belirtildiği gibi bunlardan biri de yemektir. Dokuları yenilememize ve vücudumuzu "inşa etmemize" yardımcı olur. Ancak bu açıkça bizim için yeterli değil. Yiyeceklerden varoluş için enerjinin sadece% 20'sini aldığımıza dair bir görüş var. Geri kalan %80 nereden alınır?

Cevap, bir kişinin vücut için gerekli enerjiyi çevreleyen dünyadan emmesine yardımcı olan çakralar olduğunu söyleyeceğiz. Çakralar bize etrafımızı saran enerjinin alıcısını ve vericisini hatırlatabilir. Elektromanyetik alanla çalışırlar ve onu bizi canlılıkla dolduran enerjiye dönüştürürler.

Çeşitli enerjilerin kaosuyla çevriliyiz. Çakralar sayesinde kişi bu kaostan ihtiyacı olanı alır. Çakralarınız açık olduğu sürece, o kadar çok enerji alabilirsiniz ki. Nasıl alınacağına ek olarak, çakralar çevremizdeki enerji dünyasına enerji vermek için de tasarlanmıştır.

Daha basit bir ifadeyle, çakraların yardımıyla bir kişi çevreden enerji "yer" ve gereksiz enerjiden kurtulur. Atık insan enerjisi başka amaçlar için kullanılabilir. Örneğin, son derece düşük canlılık katsayısına sahip hayvanlar, bitkiler ve nesneler tarafından emilir. Ayrıca bir kişinin çakralarından çıkan enerji başka birine aktarılabilir. Çakraların çalışmasını anlamak, iç dünyanızı tanımanız için sizin için vazgeçilmez bir araç olabilir. Çakra sisteminin farkına vararak, hayatınızda ortaya çıkan sorunlarla kolayca başa çıkabilirsiniz.

İnsan çakraları ve anlamları

Onlara gerçekten ihtiyacımız var mı? İnsan çakralarının anlamı nedir? Bir kişinin çakraları aynı anda çalışmayı bırakırsa, öleceği gerçeğiyle başlayalım. Sonuçta, insan çakraları enerji merkezleridir ve anlamları oldukça açıktır. Enerji olmadan insan yaşayamaz. Bir veya daha fazla çakra zayıf çalışıyorsa, kişi hayatında bir şeylerin eksikliğini hisseder (daha sonra her bir çakranın neden sorumlu olduğunu ele alacağız). Tüm çakraların dolu ve uyumlu çalışması insana hayattan büyük zevk verir. Hayat dolu, tatmin edici ve neşeli hale gelir.

İnsan vücudundaki çakralar

Bazılarınız merak ediyor olabilir, "Vücudumda çakralar var mı?" veya "Bütün çakralara sahip miyim?" Kesinlikle evet. Kesinlikle herkesin insan vücudunda çakraları vardır. Tek fark, nasıl çalıştıklarıdır. Belirli bir kişi için bile, yaşam süresine bağlı olarak farklı şekillerde çalışabilirler. Bazı insanlar çakraları görecek kadar şanslıdır (ya da bu uzun bir eğitim sonucu olmuştur). Bunları, insan vücudunun bir noktasında yoğunlaşan daire şeklinde parlak girdaplar olarak tanımlarlar. Bu girdap ne kadar hızlı çalışırsa, o kadar fazla enerji "işleyebilir".

Çakralar nasıl çalışır?

Toplamda, bir kişinin yedi çakrası vardır. Çakraların her biri kendi frekans aralığında çalışır. Frekans spektrumu. Gördüğünüz gibi, spektrumun renkleri çakraların renklerine karşılık gelir. Bir kişinin çakraların yardımıyla enerji ve bilgiyi nasıl ilettiğini ve bunun elektromanyetik dalgaların yardımıyla gerçekleştiğini söyleyeceğiz. Bu konuyu daha ayrıntılı olarak ele almak için fiziğin dallarından birine, yani elektromanyetik alanlara ve dalgalara başvurmanız gerekir.

Dediğimiz gibi çakralar hem enerji hem de bilgi taşıyabilir. Alt çakralar (1-3) esas olarak enerji ile çalışırken, üst çakralar (6 ve 7) daha çok bilgi ile çalışır. Orta çakralar, enerji ve bilgi arasındaki bir tür dengedir. Bildiğiniz gibi, çakralar enerjiyi hem emmek hem de dışarı atmak için tasarlanmıştır. Bu durumlardan birinde olabilecekleri, ancak aynı anda değil, dönüşümlü olabilecekleri sonucu çıkar.

Çakralar nelerden sorumludur

Her çakra hayatın kendi yönünden sorumludur. Bir kitapta bunun güzel bir örneğine rastladım. Omurgamızın bir asansör olduğunu ve vücudumuzdaki çakraların zemin olduğunu hayal edin. En alt çakradan yukarı çıktıkça hayatı daha güzel bir şekilde gözlemleyebiliriz. Birinci kattan manzaranın yedinci kattan daha sıkıcı olduğunu kabul edin.

Çakralar, hayatınızı enerjiyle dolu tutmaktan sorumludur. Ve bu da hayattaki neşeyi, sağlığı ve esenliği belirler. Çakralardan birinin çalışmasını sınırlanırsa, ağrılı bir durum, güç kaybı, rahatsızlık hissi oluşabilir. Tüm çakralar bloke olduğunda fiziksel ölüm meydana gelebilir.

İlk çakra Muladhara (kök çakrası)

Kırmızı renk. Kristaller: yakut, granat, obsidiyen. Yer: omurganın tabanı.

İlk çakra Muladhara olarak adlandırılır (bazen kök çakra veya alt çakra olarak da adlandırılır). İnsan vücudunu Dünya'ya bağlar. Muladhara çakrası, bir kişinin hayatta kalmak için ilk etapta ihtiyaç duyduğu şeylerden sorumludur: yiyecek, su, sıcaklık, barınak, koruma, giyim. Üreme burada da geçerlidir.

Bu çakranın sağlıklı bir durumda olması için doğada kendinizi iyi hissedeceğiniz bir yer bulmanız gerekir. Kimisi dağları sever, kimisi çiçek açan bahçeleri, kimisi büyük kanyonları, kimisi de göl ve ormanı sever. Sadece şehirde kendini iyi hisseden insanlar var. Kısacası, sevdiğiniz doğa ile iletişim kurmanız gerekiyor.

Bir kişi temel ihtiyaçları (yiyecek, su, barınak, giysi vb.) Kendi kendine sağlayamazsa, Muladhara çakrasının etkisini hemen hissedecektir. Bu kişi artık başka hiçbir şeye konsantre olamayacaktır. Bu sorunun çözümü açıktır: Bu hayatta kalma arzusunu dengelemeniz gerekir.

İkinci çakra Svadhisthana seks çakrası - sakral çakra

Renk: turuncu Kristal: akik, kehribar Yer: pelvik bölge

Svadhisthana çakra, hayattan ne kadar memnun olduğunuzdan sorumludur. İlk çakra hayatta kalmakla sınırlıysa, o zaman burada bazı süreçlerin tadını çıkarmalısınız. Svadhisthana, mümkün olduğu kadar çok zevk ister. Bu yaşam tarzına kolayca alışabilirsiniz: uyuşturucu, alkol, tütün, seks vb. Ama ikinci çakranızın tüm enerjinizi emmesine izin vermemelisiniz.

Sorun şu ki, zevk anında "kendinizi kaybedersiniz". Yapmanız gereken tek şey, her zevk anının farkında olmaktır. İkinci çakra ile iyi durumda olmadığınızı fark ederseniz, ancak aynı zamanda hiçbir şey üstlenmezseniz, hayattaki zevk arayışı asla bitmeyecektir. Svadhisthana çakranın dengesiz olduğunu anlamanın kolay bir yolu var. Çekiciliğinize dikkat edin. Kendinizi doğal olarak çekici buluyorsanız ve görünümünüzü iyileştirmek için başka yöntemlere ihtiyacınız yoksa büyük olasılıkla ikinci çakra ile sorun yaşamazsınız. Ayrıca kıskançlık ve haset duygularına da dikkat edin. Bunlar Svadhisthana'nın yanlış çalışmasının işaretleridir ve aynı zamanda ilk çakranız iyi çalışmıyorsa, bu duygular yoğunlaşacaktır.

Manipura'nın üçüncü çakrası (solar pleksus)

Renk: sarı Kristal: kehribar, sarı turmalin, sitrin ve topaz. Yer: solar pleksus

Chakra Manipura, güç ve özgüvenden, özdenetimden ve öz disiplinden sorumludur. Bu çakranın en önemli özelliklerinden biri seçme yeteneğidir. Katıldığınızda evet, katılmadığınızda hayır demenize yardımcı olur. Bu çakranın iyi çalışması sayesinde, diğer insanların etkisine direnebilecek ve bize yaşamda önemli bir şey olan özgürlük veren kendi takdirinize göre hareket edebileceksiniz.

Önceki iki çakradan bahsettiğimizde, birincisi için sadece bu dünyada hayatta kalmanın yeterli olacağını, ikincisi için zevk almak, üçüncüsü için kişinin disiplinini ve kendini sürekli geliştirmesinin önemli olduğunu gördük.

Bir kişinin Manipura'nın üçüncü çakrası dengede değilse, o zaman yaşamında, hayati enerjinin bir kısmını aldığı iddia edilen enerji çatışmaları meydana gelebilir. Böyle bir kişiye enerji vampiri denilebilir. Aksine, bir kişinin konsantre olmayı ve istenen hedefe nasıl ulaşacağını bildiğini ve ardından bir mola verdiğini ve sonuçtan zevk aldığını gördüğümüzde, bu 3 çakranın geliştiğini gösterir.

Bir kişi hayatta sevdiği şeyi yapmazsa, büyük olasılıkla Manipura çakrasının bu kişi için doğru çalışmadığını görebilirsiniz. Ne de olsa başkasının iradesine itaat eder ve kendi kalbinin istediğini yapmaz.

Dördüncü çakra Anahata (kalp çakrası)

Yeşil renk. Kristal: aventurin, gül kuvars. Yer: kalp

Dördüncü çakra Anahata, hayatınızda Sevgiye sahip olmaktan sorumludur. Kalbinizde sevgiyi uyandırmak, insan hayatındaki en önemli hedeflerden biridir. Anahata çakra, insan vücudundaki üç alt çakrayı üst üçten ayıran orta çakradır. Bu, kişisel enerjiye yönelik olmayan, dünyadaki insanlar arasındaki çizgiyi bulanıklaştırma ve doğanın birliğini hissetme girişiminde bulunan ilk insan enerji merkezidir.

Kalp, egonuzla ruhsal yaşamınızı birbirine bağlayan yerdir. Ayrıca bazı varsayımlara göre insan ruhunun da yaşadığı yer burasıdır. Karşılığında onlardan hiçbir şey talep etmeden diğer insanlarla ilgilenmeye istekli misiniz? Eğer öyleyse, o zaman büyük olasılıkla aşkın ne olduğunu anlıyorsunuzdur. Bazen tam bir uyum hissederek iyi işler yapmaya başladığınız anlarınız varsa, buna dördüncü aşk çakrasının ilk uyanışı denilebilir. Başkaları için bir uyum, neşe, sevgi durumu uyandırarak, benzer durumlara neden olduğunuz daha fazla insanı kendinize çekersiniz. Dördüncü çakra dengesizse, o zaman başka birini reddetmeniz zor olacak ve başkalarının isteklerini kabul etmeye başlayacaksınız ki bu sizin için her zaman en iyisi olmayacaktır. Olumlu duygular olmayan suçluluk ve utanç duygularına musallat olabilirsiniz.

Üçüncü çakradan dördüncü çakraya daha yüksek bir seviyeye geçmek için çok zaman ve çaba harcayacaksınız. Bir yaşam sevgisi geliştirmeniz ve dünyanın bir bütün olarak üçe katlandığını anlamanız gerekecek.

Beşinci Vishuddha Çakra (Boğaz Çakrası)

Renk: gök mavisi Kristal: celestine, akuamarin, krisopraz Konum: boyun

Beşinci Vishuddha çakrası, yaratıcı yeteneklerinizden sorumludur. Her insanın belirli bir yaratıcı armağanı, yeteneği vardır. Ancak, tüm insanlar bunu kendileri keşfetmez ve buna göre onu sonuna kadar kullanmazlar.

Gelişmiş ve dengeli Vishuddha çakrası, kişinin yaratıcı davranmasını sağlar. Bu enerji merkezi sayesinde müzik dersleri, çizim, dans erişilebilir hale geliyor. Yaratıcı çalışma yapan bir kişi, çalışmalarından ilham ve neşe hisseder. Ayrıca kişi herhangi bir problemi çözerken beşinci çakrasını kullanır. Bazen aniden bir karar aklına gelir. Bu anlara içgörü anları denir.

Beşinci merkezin açılması ve normal işleyişi, bir kişinin kendi benzersizliğini ve özgünlüğünü fark ettiğini, etrafındaki dünya hakkındaki bilgilerini idrak ettiğini ve onları hakikatine getirdiğini gösteriyorsa, o zaman bir dezavantajı da vardır. Merkezin dengesizliği, bir kişi kasıtlı olarak başka birinin görüşüne direnmeye çalıştığında fark edilebilir. Eğer birisi bazı konularda görüşünü ifade ederse, o kişi mutlaka "Hayır, haklı değilsin. Ben haklıyım" diyecektir. Ayrıca, bir kişinin doğru olmadığına veya kimseyi ilgilendirmediğine inandığı için görüşünü ifade edemediği bir durum, Vishuddha çakranın ihlalinden söz edebilir.

Altıncı Çakra Ajna (Üçüncü Göz Çakrası)

Renk: mavi Kristaller: florit, çivit turmalin Konum: alın, burun köprüsünün üzerindeki nokta

Altıncı çakra Ajna, fantezilerinizden ve hayali dünyadan sorumludur. Uyanışı, dünyanın sırlarını ve yaşamın anlamını anlamaya çalıştığınızda gerçekleşir. Ajna çakra, günlük hayatın gerçeklerinden kaçmanızı sağlayacak hayatınıza ilham ve zarafet getirmekten sorumludur. Altıncı çakrayı toparlamak için yaratıcı disipline ve ruhsal olgunluğa ihtiyacınız var.

Ajna çakranın doğru çalışması hayatınıza uyum ve zevk getirir. Ayrıca bu çakra kişinin sezgisini etkiler. Ona güvenerek, hayatta planlanmış bir şeyi gerçekleştirmek için artık çaba sarf etmenize gerek olmadığını fark edeceksiniz. Size tüm durumların size göre ayarlandığı ve doğru zamanda doğru yerde göründüğünüz görünebilir. Bunu yapmak için, kendiniz üzerinde çalışmanın zor ve özenli bir yolundan geçmeniz gerekecek.

Hayatın anlamını kaybettiyseniz veya hala bulamadıysanız, Ajdna'nın altıncı çakrasına konsantre olmalısınız. Hayatta, size yeterince fırsat verilecektir. Ana şey, bunları kendiniz kullanmak istemenizdir. "Üçüncü göz" etkisi veya gerçeğin çarpıtılması, alkol ve uyuşturucu yardımıyla elde edilebilir. Ama bu his yanlış olacak. Ancak bu durumlar altıncı çakranın nasıl çalıştığını gösterir.

Yedinci çakra Sahasrara (taç çakrası)

Renk: mor veya beyaz Kristal: berrak kuvars Konum: başın üst kısmı

Yedinci çakra Sahasrara, İlahi olanla bağlantı kurmaktan, ruhsal potansiyeli, içgörüyü açığa çıkarmaktan sorumludur. İnsan çakralarıyla ilgili kitaplardan birinin yazarı, şu anda bir psikiyatri hastanesinde olan kişilerin bu bilinç düzeyine (tabii ki hepsi değil) geldiğini öne sürdü. Ama alt çakralarla bağlantılı değiller, bu yüzden bizimkinden farklı olan kendi gerçekliklerinde yaşayabilirler.

Alt çakralardan üst Sahasrara çakralarına gelişim yolunu tamamen kat etmiş olan insanlar, sonsuz bir kaynaktan enerji çekerken, Allah'ın rehberliğinde yaşamaya başlarlar.

Kişilerin altıncı çakranın denge seviyesine tam olarak ulaşması mümkün değildir. Bazen kişi bu çakranın kısa süreli etkisini hissedebilir. Böyle bir etkiden sonra, öncelikleri ve hayata bakış değişir. 7. çakrada yaşamak, farkına varmak ve çalışmak, inançla yaşamak ve ALLAH, a hizmet etmek demektir. Çoğu insan için güvenlikten ve hayattaki en değerli şeyden vazgeçmek büyük bir fedakârlıktır. Daha yüksek çakranın bilincine ulaştığınızda, hayatta daha önce sahip olduğunuzdan çok daha fazlasını alacaksınız.

Çakra Meditasyonu

Çakra çalışması meditasyon yoluyla yapılabilir. Burada anlaşılması gereken en önemli şey, kişinin yedi çakradan herhangi birinin çalışmasını deneyimleyebilmesidir. Ancak meditasyon olmadan bu anı uzun süre tutamazsınız. Tüm çakralar arasında güçlü bir bağlantı bulmanız gerekir ve bu, çakralarla meditasyon şeklinde çalışarak yardımcı olabilir. Sadece çakraları bilmenin yeterli olmadığını, onların deneyimlenmesi ve hissedilmesi gerektiğini unutmayın.

Çakralarla çalışırken yapmanız gereken ilk şey, onları hissetme yeteneğini geliştirmek ve yaşamınız üzerindeki etkisini fark etmektir. Çakralarla çalışmak için huzura ihtiyacınız vardır. Belki de, farkında olmaya başlamak ve çakra sisteminden geçmek için en önemli gereksinimdir.

Sonuçlar:

Çakralar, bir kişiye enerji sağlayan ve gereksiz olanlardan kurtulan küçük koniler şeklinde insan enerji merkezleridir. Çakralar son derece önemlidir, çünkü onlar aracılığıyla, varoluş için ihtiyaç duyduğumuz enerjinin büyük bir kısmını alırız. Çakralardan birinin zayıf çalışması, hastalıklara ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Enerji birincil olduğundan ve fiziksel beden de enerjiye benzer şekilde inşa edildiğinden, çakra restorasyonu yardımıyla çeşitli hastalıklar iyileştirilebilir.

İnsan, yedi rengiyle bir gökkuşağıdır. Bu onun güzelliği, bu onun sorunu. İnsan çok yönlüdür, çok boyutludur. Sonsuz derecede karmaşıktır ve bu karmaşıklıktan ahenkle dolan ilahi bir melodidir.

Çakralar, bir kişinin süptil eterik bedeninde bulunur. Çakra, sürekli dönen 5 santimetreye kadar çapa sahip bir koniye benziyor. Bu koniler vücuda doğru incelir ve omurgaya “bağlanır”. Omurga, bir kişinin ana enerji sütunudur. Konuma bağlı olarak, her çakra bir kişinin belirli organlarının ve sistemlerinin çalışmasını denetler ve onları enerji ile besler. İnsan vücudundaki tüm süreçleri düzenleyen insan endokrin sistemi üzerinde özel bir etkiye sahiptirler.

Yedi çakranın tamamı sürekli döner ve titreşir. Bu sayede Evrenin enerjisini çeker ve tüm kanallardan vücuda aktarırlar. Sağa dönerken, çakra irade gücü, saldırganlık, güç arzusu ve güçlü aktiviteden sorumlu olan erkeksi enerjiyle dolar. Solda ise, kadınsı enerjiyi çeker. Manevi kendini geliştirme ile uğraşırsanız, çakraların dönüşlerini görmeyi ve hareketlerinin yörüngesini bağımsız olarak değiştirmeyi öğrenebilirsiniz.

Evrenden, insanları ve nesneleri çevreleyen tüm enerji, yedi çakraya girer ve daha sonra tüm vücuda dağılır. Çakralar, vücudun çevre ile enerji-bilgi alışverişinin gerçekleştiği enerji merkezleridir.

Çakralar aracılığıyla vücut enerji ve atık enerjinin serbest bırakılmasıyla beslenir. Bir insanın harcanan enerjisi nereye gider? Flora ve fauna veya başka bir kişi tarafından emilir.

Enerjinin tezahürü, zayıf frekanslarda çalışan kök çakra ve en yüksek frekansa sahip taç çakra aracılığıyla gerçekleşir. İnsan vücudu frekansları doğrudan alamaz, bu nedenle onları duyulara, düşüncelere ve duygulara dönüştürür.

Neden sık sık enerji eksikliğimizi, bitkin ve yorgun hissettiğimizi söylüyoruz? Bir kişinin yedi çakrasının faaliyetindeki bozulma, esas olarak, geçmişin stresinde, geçmişte "sıkışmış" veya gelecekle ilgili endişeli bir kişi bulmakla desteklenir. Bu tür düşünceler ve deneyimler, bir insandan tüm hayati güçleri dışarı pompalar.. Tabii ki, enerji vampirleri başka bir kişiden eksik enerji spektrumlarını emen insanlar çakraların bozulmasına da katkıda bulunur. Bu da çakraların bozulmasına yol açar. Her çakra insan vücudunda endokrin bezlerinden biriyle bağlantılıdır. Bu, tüm enerjinin çakralardan fiziksel bedene aktarıldığı bir kanal yaratır. Bu enerji, kişinin zihinsel ve fiziksel olarak yaşamasına ve gelişmesine yardımcı olduğu için yaşam enerjisi olarak adlandırılır.

Çakraların önemi, daha yüksek enerjiyi alıp onu daha düşük bir frekansa dönüştürerek vücudumuza iletmeleri gerçeğinde yatmaktadır.

Ruhsal olarak çok gelişmiş insanlar daha fazla enerji alabilir, diğerleri daha az. Evrensel enerji o kadar güçlüdür ki, bedene dönüşüm olmadan girerse, vücudun tüm sistemlerinde bir başarısızlık olur. Çakralar, bu enerjiyi insan vücudu tarafından algılanabilen ve sürdürülebilen dönüştürücüler ve dönüştürücüler işlevini yerine getirir.

İnsan maddi, astral, zihinsel ve ruhsal katmanlardan oluşur. Her katman belirli bir frekans ve dalga boyunda çalışır. Kendiniz üzerinde çalışırsanız, bilincinizi genişletirseniz, olumlu düşünürseniz, hayal gücünüzü doğru yönlendirirseniz, meditasyon yaparsanız, olumsuzluklardan kurtulabilir, sağlığınızı iyileştirebilir ve kendinizi herhangi bir hastalıktan iyileştirebilirsiniz.

Çakralar

Belirli bir çakraya konsantre olarak, herhangi bir hastalığı iyileştirebilir ve psikolojik durumunuzu iyileştirebilirsiniz. Sizi en çok neyin endişelendirdiğini, neye takıntılı olduğunuzu düşünün ve çalışın. Çakraların hangisiyle çalışmanız gerektiğini bilmek için, hangi çakranın neyden sorumlu olduğunu bilmeniz gerekir.

Kök çakra (muladhara)

Kırmızı ve mavi tonlarına sahiptir. "Lam" sesine sahiptir. İstikrar, kendini koruma içgüdüleri ve güvenlikten sorumludur. İnsan vücudundaki bu çakra, adrenal bezlerin, bağırsakların, prostatın çalışmasını kontrol eder. Cinsel alanından sorumludur ve kanın bileşimini etkiler. Muladhara'nın çalışmaması kabızlığa, gelişme isteksizliğine, uyuşukluğa ve depresyona yol açar. Ayrıca kan, sırt ve deri hastalıklarından da sorumludur. Bu çakra, insan vücudunun yaşamının temelini oluşturur.

Sakral Çakra (Svadhisthana)

Turuncu, sarı ve mavi tonlarına sahiptir. Mantra "Vam" sesidir. Yaşam değişikliği, cinsellik, yaratıcılık, duyarlılık ve dürüstlükten sorumludur. Yaratıcı bir enerjisi vardır. Elementi Su dur. Bu çakra, gonadların, lenf akışının, böbreklerin ve cinsel organların çalışmasını kontrol eder. Çakra arızalanırsa, sık kas spazmları, alerji, iktidarsızlık ve kısırlık, depresyon oluşur. Tüm cinsel enerji kutsal merkezde yoğunlaşmıştır. Ana işlevi, başka bir kişinin farkında lığı ve kabulüdür. Svadhisthana doğru çalışıyorsa, kişi insanlara karşı dikkatli olacak ve başkalarının duygularına saygı duyacaktır. Ayrıca üreme işlevlerinden de sorumludur.

Solar Pleksus (Manipura)

Bu üçüncü solar pleksus merkezi, sarı veya mor. Mantra "Ram" sesidir. Kendini tanıma, hedef belirleme ve içsel güçten sorumludur. Elementi ateş dir.

Akciğerlerin, gastrointestinal sistemin, pankreasın, safra kesesinin ve karaciğerin işleyişi üzerinde doğrudan etkisi vardır. Manipur'da başarısızlık durumunda safra kesesinde taş oluşumu, diabetes mellitus, hipertansiyon, ülser ve gastrit görülür.

Solar pleksusun merkezi aracılığıyla, dünyanın algısı, enerjimizin Kozmosa aktarılması vardır. Zihinsel ve fiziksel gelişimi, içsel gücü, kendini gerçekleştirme yeteneğini destekler. Bu sayede kişinin lider mi yoksa takipçi mi olacağı, amaçlarına ulaşıp ulaşamayacağı belirlenir. İçinde belirli yüksekliklere, güce ve yüksek pozisyona ulaşma arzusu ortaya çıkar.

Kalp Çakrası (Anahata)

Kalp enerji merkezi. Burası aşkın merkezidir. Yeşil, kırmızı ve pembe tonları vardır. Mantra " Yam" sesidir. Elementi havadır.

Kalbin çalışmasını, kan damarlarını, akciğerleri, cilt durumunu etkiler. Çakra yetmezliği sık soğuk algınlığına, kalp ağrılarına, hipertansiyona, sürekli strese, uykusuzluğa ve kronik yorgunluğa yol açar.

Bu çakra, üç alt ve üç üst çakrayı birbirine bağlar. Böylece fiziksel beden ve duygusal merkez, ruh ve zihnin gelişim merkezleriyle bağlantı kurabilir.

İnsanlara karşı sevgi ve şefkat kaynağıdır. İnsanları sezgisel olarak hissetmeye yardımcı olur, bu da başkalarıyla iletişim kurmayı mümkün kılar. Anahata, bu dünyanın güzelliğini ve uyumunu hissetmemizi sağlar ve yaratıcılığın tezahüründen sorumludur.

Boğaz Çakrası (Vishuddha)

Boğaz bölgesinde bulunur, mavi ve kırmızı tonları vardır. Sorumluluk ve iletişim becerilerinden sorumludur. Mantra "Ham" sesidir. Boğaz, tiroit bezi, akciğerler, kulaklar ve kas sistemi ile bağlantısı vardır. Dengesizlik iletişim güçlüklerine, yavaş konuşmaya, akciğer hastalığına, migrene, kas ağrısına, düşük özgüvene ve kulak iltihabına yol açar.

Bu çakra, içimizdeki her şeyi ifade etmemize yardımcı olur. Duygularımızı, deneyimlerimizi göstermemize ve yaratıcı olmamıza yardımcı olur.

Üçüncü Göz Çakrası ( Ajna )

Alnın ortasında yer alır, mavi ve mor tonlarına sahiptir. İlhamdan, maneviyatın gelişiminden, yaşam yolunun farkındalığından ve sezgiden sorumludur. Mantra "Aum (Om)" sesidir. Epifiz bezi görme, işitme, koku alma ve beyin organlarını etkiler. Çakra bozuklukları kulak, göz, burun, akciğer hastalıklarına yol açar ve ayrıca migren ve kâbusların ortaya çıkmasına neden olur.

Ajna sayesinde kişi sezgiyi, bilinçaltını dinler. Konsantre olma yeteneği ve bilgeliğin gelişimi onun durumuna bağlıdır.

Taç Çakrası (Sahasrara)

Sahasrara Çakra - Enerji Merkezi başın üst bölgesinde bulunur. Rengi mor dur. Altın veya gümüş rengi tonları vardır. Mantra sesi "Sessizliktir". Maneviyat ve aydınlanmadan sorumludur. Beyin fonksiyonlarını etkiler. Mükemmeliyet merkezi, bilgi deposudur. Bu çakranın gelişimi yaşam boyunca devam eder. Kalan altı çakranın ilahi olan enerji bağlantısı Sahashhara'dan geçer. Alt çakralardan gelen tüm enerjiler Sahashhara'da birleşir. Yaşamın ruhsallığın fiziksel bedendeki bir tezahürü olduğunun farkına varmaya yardımcı olur. Bu çakrada bilinçli bir hayata başlarız.

Vücudumuzdaki 7 çakranın her birinin kendi anlamı vardır, kendi işlevi vardır. Her çakra, fiziksel bedenimizin organ ve sistemlerinin belirli bir durumundan sorumludur. Onlarla nasıl çalışılacağını öğrenmek çok önemlidir ve sonra kendimizi yaşamsal enerjiyle gerektiği gibi doldurabiliriz.

Yukarıda anlatılan ana çakraların renklerinden farklı olarak bu renklerde görülebilir.